Yaşanacak Dünyanın En Ucuz Ülkeleri Sıralaması

Kendinizi zengin hissedeceğiniz dünyanın en ucuz ülkeleri

Amerikan ekonomik-analitik GoBankingRates platformu ABD dolarını baz alarak yaptığı araştırmada, dünyanın en ucuz 50 ülkesini listeledi.

115 ülke arasında Ermenistan 34’üncü sırada yer aldı. Hindistan dünyanın en ucuz ülkesi olurken Suudi Arabistan 2’nci sırada, Pakistan ise 3’üncu sırada yer aldı. İlk beşte Tunus ve Zambiya da girdi.

Komşu Gürcistan’da da yaşamak ucuz. Ülke 16’ncı sırada.

Ermenistan’ı bir puan ile takip eden Azerbaycan 35’inci sırada. En ucuz 50 ülkesi listesinde Avrasya bölgesindeki ülkelerden Belarus 27’nci, Kazakistan 31’inci, Moldova ise 19’uncu sırada.

En ucuz 50 ülkesi listesini oluşturan ülkelerin çoğu Orta Doğu, Eski Sovyetler Birliği üyesi ve Asya bölgesi ülkeleridir.

Türk parasının dolar ve euro karşısında değer kaybetmesiyle tatil planları da değişti. Rotanızı başka ülkelere çevirmek isterseniz, sizler için ‘Dünyanın En Ucuz Ülkeleri’ni sıraladık.

Seyahat etmek ufkumuzu genişleten harika bir şey ama bütçe de çok önemli. Düşük bütçeli ve ekonomik seyahat edilebilecek ülkeler, pahalı olanlara göre daha cazip ve uygun. Türk parasının dolar ve euro karşısında değer kaybetmesiyle de artık tatil planları da değişti. Bu ülkeleri hem ucuza gezecek hem de deniz, kum ve güneş üçlüsüne doyacaksınız. İşte zengin gibi yaşayacağınız dünyanın en ucuz ülkeleri…

En Ucuz Tatil Yerleri

Türk lirasının neredeyse bütün para birimleri karşısında son yıllardaki olağanüstü değer kaybedişi hepimizin malumu. Hal böyle olunca, en ucuz hangi ülkeye gidilir ve dünyanın en ucuz tatil yerleri hangileridir gibi sorular sormamız çok normal. Tam da bu noktada dünyadaki en ucuz ülkeler tatil için imdadımıza yetişiyor.

En ucuz tatil yerleri önerilerimde sıcak ülkeler de var, soğuk ülkeler de. Tabii bu hangi mevsimde gideceğinize ve nasıl bir tatil yapmak istediğinize göre değişir. Önerilerimden hangisini seçerseniz seçin, en ucuz yurtdışı tatili için büyük bir adım atmış olacaksınız. İşte dünyanın en ucuz tatil ülkeleri :

Biraz da dünyanın en ucuz ülkeleri hangileri onlardan bahsetmek istiyoruz. Avrupa ve Uzak doğu Ülkelere nazaran günlük 30-40 dolar belki de daha az para harcayarak güzel, görülmeyi hak eden ülke ve şehirleri keşfedebilirsiniz.

“NEPAL”

Başkenti Kathmandu olan Nepal ucuz ülkeler arasında ilk sıralarda yer almaktadır, normalde de ucuz olan Nepal deprem den sonra daha da ucuz bir ülke haline gelmiştir. Çoğu ucuz ülkede ki gibi işsizler günde birkaç dolara çalışmaktalar ama bir o kadar nazik ve güler yüzlü bir halkla karşılaşacaksınız.

“HİNDİSTAN”

Ucuz ülkeler arasında bir diğeri de Başkenti Delhi olan Hindistan. Filmlere konu olan, ayrı bir sinema ve dizi dünyasına sahip olan Hindistan, görülmeye değer bir ülke ama uzun süre yaşamak isteyenler için çok emin olamıyorum kültür ve yemek olarak biraz yakın olsa da arada uçurumlar olduğunu söylemeden geçemeyeceğim. Halk bir o kadar fakir ve sokaklarda yaşayanlar insanlar var ama bir o kadar da zengin bir kesim bulunmakta arası yok gibi bir şey. Hindistan‘da da insanlar günde 1-2 dolara yaşam mücadelesi vermekteler. Hindistan da kaldığınız güler boyunca keşke olacak ama o keşke iyi ki gelmişim diye olacaktır.

“KAMBOÇYA”

Ucuz ülkelerden bir diğeri Kamboçya’dır, milyonlarca insanın iç savaş sonrasında hayatlarını kaybettikleri bu topraklar acıların yaşandığı bir ülkedir. Bu güzel ülkenin Siem Reap şehrinde, dünyanın en büyük tapınak bölgesi olan Angkor Wat, büyüleyici heybeti bu tapınak eminim sizleri de etkileyecektir. Ucuz bir ülke olmasından dolayı gezgin insanların keşiflerini ve gezintilerini tamamladıktan sonra yerleşim sağlamışlardır. Günlük 25-30 dolara çok güzel bir şekil de gününüzü geçirebilirsiniz.

“LAOS”

Laos, en ucuz ülkelerden birisidir. Ama aynı zamanda Kamboçya gibi topraklarında büyük acılar yaşamış bir ülkedir ve büyük kayıplar yaşamışlardır. Tayland kadar gelişim gösterememiştir. Gün için de 25-30 dolar yeterli olacaktır.

“ARNAVUTLUK”

Ucuz bölgelerden biriside son zamanlarda Balkan ülkeleri gelmektedir, vizesiz olmaları da çok cazibelerini de arttırmaktadır. Tatil ve gezi amaçlı gerçek anlamda ucuz ve güzel bir ülkedir. Günlük harcamanız 35 doları bulabilir.

“ENDONEZYA”

Ucuz bir ülke olmasının yanı sıra Bali, gördüğünüz en iyi ülkeler arasında ilk 10’a girecektir. Hem de çok güzel bir tatil adasıdır. Genellikle de balayı tercihleri arasına girmektedir. Endonezya da gene günlük olarak 25-30 dolar arasında bir harcamanız olacaktır.

“VİETNAM”

Vietnam, Güneydoğu Asya ülkelerinin en cazip ve en ucuz ülkelerinden birisi olabilir. Ucuzluğunun yanı sıra yaşamak için de gayet güzel bir ülke. Yaşanabilir ucuz ülkeler listemin üst sıralarında gelen Vietnam’da, ortalama gene günlük olarak 30 dolar çok rahatlıkla yetiyor.

“SRİ LANKA”

Ada ülkelerinden olan ve oldukça da ucuz olan diğer bir ülkede Sri Lanka’dır. En ucuz olan ülke sıralamasında, yaşamın kolay olduğu bir ülke olmasından dolayı her daim yeri bulunmaktadır, diğer ucuz ülkeler de ki gibi tahmini harcayacağınız tutar 25-30 doları geçmeyecektir.

“MAKEDONYA”

Balkanların en ucuz yeri Makedonya olabilir. Ucuz olmasının dışında, Balkanlar’ın en bilindik ve sevilen yeridir Makedonya. Gezilip görülecek doğal güzelliklere sahiptir. Üsküp ve Ohrid mutlaka ziyaret etmeniz gereken yerlerindendir. Günlük olarak 25-30 dolar rahatlıkla yetecektir.

“SIRBİSTAN”

Ucuz tatil yerleri arayanların vazgeçilmezlerinden bir diğeri de Belgrad’dır. Ayrıca son zamanlarda Ukrayna gece hayatına rakip olan Belgrad, gece hayatı ile de nam salmaktadır. Sırbistan, gerçekten çok ama çok ucuz bir ülkedir her açıdan, konaklama da gayet uygundur, günlük 30-35 dolar yeterli olacaktır.

“UKRAYNA”

Tabi ki en bilindik hem ucuz hem eğlence hayatının yüksek olduğu diğer bir ülkede Ukrayna’dır. Alkol, yemekler, gece hayatı, hediyelik eşyalar, konaklama yani her açıdan bütçenizi aşmadan gezip görüp, eğlenebileceğiniz bir yerdir. Yakın oluşundan ve vizesiz giriş yapıldığı için de, Ukrayna tercih sebebi olabilir. Günlük 25-30 dolar yeterli olacaktır.

“NİKARAGUA”

En ucuz ülkeler sıralamasında her zaman yer alan ülkelerden birisi de Nikaragua’dır. Orta Amerika’ya yer alan Nikaragua, ekonomik açıdan da kalkınmış bir ülke değildir, ucuz olmasının sebeplerinden biride budur. Ucuz olmasından dolayı birçok öğrencinin dil eğitimi için tercih sebebidir. Günlük 30 dolar yetecektir.

Ev alana oturma izni veren 12 ülke

AB üyesi olmayan ülkelerin gayrimenkul yatırımcıları için fırsat!
Avrupa Birliği (AB)
finansal krizi aşmanın yolunu, AB’ye üyesi olmayan ülkelerin
vatandaşlarına konut alımı karşılığında oturma izni vermekte buldu. Bu
gelişme, Türkiye’de yurtdışında ev almak ve yaşamak isteyenleri harekete geçireceğe benziyor.
Dünya çapında 36 ülkede ofisleri bulunan Realty-TR Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Elibol,
“Dünyanın her ülkesi yatırım yapana destek veriyor. İngiltere gibi bu
konularda çok katı olan ülkeler bile işyeri açandan bir yıl vergi
almıyor. Bunun yanı sıra İspanya, en az 160 bin Euro’luk gayrimenkul
alana oturum izni veriyor. Yunanistan ise 250 bin Euro’luk konut alana
oturum izni veriyor.” açıklamasında bulundu.
İşte konut alındığında oturma izni ve vize muafiyeti tanıyan 12 ülke… 

Amerika Birleşik Devletleri

ABD hükümetinin belirlediği
bölgelerde 500 bin dolar yatırım yapan veya 1 milyon dolar sermayeli
şirket kuranlara süresiz oturum hakkı veriliyor. Yatırımın beşinci
yılında da vatandaşlığa geçme hakkı sunuluyor.

Almanya

250 bin Euro yatırımla bir iş
kurarak Alman vatandaşlarına istihdam sağlayanlara önce oturum, sonra
vatandaş olma fırsatı sunuluyor.


Dominik Cumhuriyeti
Tek başınıza vatandaşlık hakkı
için 100 bin dolarlık, eşiniz ve çocuklarınızla ülkeye yerleşmek için
200 bin dolarlık yatırım yapmanız gerekiyor.

Letonya

Letonya’nın yabancı yatırımcılar
için AB üyesi ülkeler arasında dolaşım izni verdiği uygulamada fiyat
kotası şöyle: Büyük şehirlerden en az 143 bin Euro, kırsal kesimden en
az 71 bin 500 Euro değerinde ev almak.

İrlanda

İrlanda’da 400 bin Euro değerinde gayrimenkul alanlar, oturma iznine sahip oluyor.

İspanya

İspanya’da yabancı yatırımcıya
oturum izni veren yasa yürürlüğe girdi. İspanya’da 160 bin Euro’luk
konut alan yabancılar oturma izninin ve vizesiz seyahat hakkının sahibi
olacak.


Kanada
Kanada’da vatandaşlık hakkı elde etmenin yolu, 400 bin dolar yatırım ve 800 bin dolarlık banka hesabından geçiyor.

Makedonya

Makedonya’da iki fırsat birden
var. 40 bin Euro’luk gayrimenkul satın alan yabancılar bir yıllık oturma
iznine, 400 bin Euro’luk yatırım yapan iş adamları da vatandaşlık
hakkına kavuşuyor.

Portekiz

İşsizlikle mücadele eden
Portekiz’de en az 500 bin Euro değerinde konut alan yabancılar vizesiz
dolaşım hakkına kavuşuyor. Portekiz’e özel bir diğer uygulama da, en az
10 kişiye istihdam sağlayan bir iş kuran yabancılara oturum izni
verilmesi…

Uruguay

Uruguay’da 1.200 dolar aylık kazancı olanlara üç yıllık geçici oturum izni ve vatandaşlık hakkı veriliyor.

Ukrayna
Ukrayna’da vizesiz giriş ve
sınırsız oturum izni için gereken yatırım, ülkede açacağınız şirket
hesabında 100 bin dolarınızın olması.


Yunanistan
Yunanistan’da 250 bin Euro ve
üstü değerde bir konut satın aldığınızda beş yıllık oturum izni
sağlanıyor. Bu hak çalışma iznini kapsamıyor.