Muhafazakar Oteller

Günümüzde tatil, modern hayatın vazgeçilmezi olmuş durumda. Artık insanlar tatillerini köylerinde geçirmek taraftarı değil, kaldı ki köyü olan insanların sayısı da zamanla azalıyor. Az ya da çok sabit geliri olan herkes – dar gelirli kesim dahil – yıl boyu üç beş kuruş biriktirip yazın gideceği bir otel peşinde koşuyor. Gerçi para biriktirme devri de bitti artık. Kredi kartına taksit yapmayan bir tek mahalle bakkalları kaldı.

Hayat zor, hayat yorucu, hayat stresli… Çoğu çalışan için bir hafta da olsa iş yerinden, evinden, mahallesinden uzak, hem eğlenip hem dinleneceği bir mekanda vakit geçirmek gelecek çalışma dönemi için doping vazifesi görüyor.

Tatil, özellikle plaj tatili, dindar insanlar için uzak durulması gereken bir etkinlikti birkaç on yıl öncesine kadar. Neticede bu insanların da tatil yapmaları gerektiğini düşünen işadamları – kendilerine yeşil sermaye denilenlerden bahsediyorum – peşpeşe Alternatif Tatil merkezleri inşa etmeye başladılar.

İlk olarak Didim’de Caprice Palace’la başlandı işe. Gerisi çorap söküğü gibi geldi. Her geçen gün de yeni yeni içkisiz oteller yapılıyor. Bizim amacımız da muhafazakar ailelerin inançlarından taviz vermeden dinlenip stres atabilecekleri konaklama merkezlerini tanıtmak.

Alternatif Tatil merkezleri olarak niteleyebileceğimiz bu otellerin farklılıklarını şöyle sıralayabiliriz:
– İçkisizdirler. Sarhoş narası duymazsınız.
– Disco yoktur. Gürültü patırtı olmaz, çoluk çocuk gidebilirsiniz.
– Bay ve bayan yüzme havuzları ayrıdır. Bazılarında bayanlara özel plajlar vardır.
– Mescit mevcuttur.
– Yabancı turist yoktur. Gayrı ahlaki bir durumla karşılaşmazsınız.