Kaş Kanyon’da Tüplü Dalış

Ülkemizin turizm başkenti olan Antalya, bünyesinde extreme sporlara da kucak açıyor. Antalya’ya bağlı olan Kaş ilçesi, tarihi ve kültürel değerleri ile olduğu kadar zengin sualtı dünyası ile de Türkiye’nin önemli bir turistik merkezidir. Yabancı kaynaklarda Kaş, “Akdeniz’in dalış başkenti” olarak dahi gösterilmektedir.

Birçok dalış noktasına ev sahipliği yapan Kaş’ın tüplü dalış için uygun olan noktalarından biri ise, Kanyon adı verilen bölge. 5 metrelik sığ bir noktadan başlayıp 40 metreye inen derinliği ile bu bölge tıpkı bir kanyon gibi iki kaya duvar arasında bulunuyor. Yetmiş yıl önce fırtınada batmış olan bir Yunan gemisinin kalıntıları kabloları, makaraları ve tüm ekipmanı ile birlikte parçalanmış halde kanyonun dibinde yatıyor. Türkiye’nin en güzel dalış noktalarından biri olarak gösterilen bu bölgeye dalış, daha ziyade tüplü dalış konusunda tecrübeli olan profesyonellere önerdiğimiz bir aktivite. Ancak yine de yeni başlayanlar Kaş’ta birçok başka nokta bulabilirler.

Dalaman ve Antalya havaalanlarının tam ortasında bulunan Kaş’a kara yolu ile gitmek için Antalya ya da Muğla üzerinden sahil yolunu takip edebilirsiniz. Ya da alternatif olarak bol virajlı ve orman manzaralı Korkuteli-Elmalı-Kaş yolu da denenebilir. Ayrıca, meşhur Kaputaş Plajı’na da yarım saatte bir minibüs seferleri bulunuyor ve ilçede yamaç paraşütü için de olanaklar bulunuyor.

Antalya’nın iklimi neredeyse tüm yıl denize girme imkanı verse de, Kaş’ı dalış temalı tatil planlarınıza eklemek için ideal dönem Haziran ile Ağustos ayları arası. Diğer aylarda sık sık kuvvetli esebilen rüzgarlar, Kanyon’a inişi zorlaştırıyor.

Antalya’nın bu güzelliklerinden faydalanmak içinse önce bir Antalya uçak bileti bulmanız gerekiyor. Ardından plajlar ve masmavi denize kavuşacağınız bir doğa sporları tatili sizi bekliyor.

Tüplü dalış sporunu yapabileceğiniz alternatif yerler arasında da İzmir Çeşme, Çanakkale Saros, Antalya Tekirova bulunuyor.