istanbul’a Yeni 51 Tane Otel Açılıyor

istanbul 2011 Yılında yeni otellerle kendini gösterdi,2011 de 51 tane daha otel hizmete geçiyor.istanbul’da Toplam otel sayısı 817 ye ulaştı İşadamları yatırımlarını istanbula yatırıyolar.

Turistik Otelciler, İşletmeciler ve Yatırımcılar Birliği (TUROB), İstanbul’un mevcut otel ve yatak kapasitesini araştırdı. TUROB‘un yaptığı araştırmaya göre; İstanbul’da şu an, 766 tesiste, 93 bin 299 yatak kapasitesi bulunuyor. Buna, yatırımı devam eden 51 tesisteki 19 bin 800 yatak eklendiğinde, İstanbul konaklama altyapısı birkaç yıl içerisinde 817 otel ve 113 bin 99 yatak kapasitesine ulaşacağı bildirildi. TUROB Başkanı Timur Bayındır, “Avrupa Yakası’nda; 666 tesiste, 39 bin 895 oda ve 79 bin 815 yatak kapasitesi bulunuyor. Anadolu Yakası’nda; 100 tesiste, 6 bin 757 oda ve 13 bin 484 yatak kapasitesi mevcut” dedi. TUROB Başkanı Bayındır, 2010 FIBA Dünya Basketbol Şampiyonası’nın Türkiye’nin tanıtımına olan katkısının para ile ölçülemeyeceğini söyleyerek, “15 günde şampiyonanın ekonomiye yaratacağı katkı, 160 milyon Euro olarak açıklansa da, bu tür spor organizasyonlarının, ülke tanıtımına ve ülke imajına katacağı değer, parayla satın alınamayacak ölçüde büyüktür. Şampiyona, 150’ye yakın ülkenin televizyonlarında yayınlanmaktadır” diye konuştu.

Türk turizmi Avrupa ve Ortadoğu’nun gözdesi haline gelirken, uluslararası otel zincirleri de İstanbul’da ardı ardına otel yatırımlarına hız veriyor. Ceylan InterContinental, Crown Plaza ve Holiday Inn markalarıyla Türkiye’de bulunan Intercontinantal Hotels Group, İstanbul’da 5 yeni otel daha açıyor. İstanbul’da 3 yeni otel için franchise ve yönetim anlasmaları imzalayan grubun Bayrampaşa’da kendi işleteceği iki otelin inşaatı da devam ediyor. Açılacak 5 otelden 2’si Crowne Plaza Otel, 3’ü’de Holiday In Express olacak. InterContinental Group’un anlaşma imzaladığı otellerden ilki Crowne Plaza otel adıyla Harbiye’de açılacak. Bu yılın ikinci çeyreğinde Bayrampaşa’da açılacak 4 yıldızlı 283 odalı Crown Plaza Hotel Bayrampaşa’yı ise grup kendisi işletecek. Bayrampaşa’nın ardından grubun ikinci Holiday Inn Express oteli de Altunizade’de açılacak. Mülkiyeti Seir İnşaat’a ait olan Holiday Inn Express Altunizade 80 odadan oluşuyor. Grubun franchise ve yönetim anlaşması imzaladığı diğer bir otel de Holiday Inn Express İstanbul Ümraniye oldu. 2012 yılının yazında açılacak 110 odalı Holiday Inn Express Ümraniye’nin mülkiyeti Ege Titanyum Kimyevi Maddler İnşaat Tekstil Sanayi Ve Ticaret’e ait. Holiday Inn Express Altunizade ve Holiday Inn Express Ümraniye otelleri Thiele Turizm Danışmanlık Ltd, T & T Hotel Danışmanlık tarafından yönetilecek.

Crowne Plaza Harbiye’de

Mülkiyeti Gürcan Petrolcülük A.Ş.’ye ait Crowne Plaza İstanbul Harbiye’nin açılışı martta yapılacak.Yeni inşa edilen otel 285 odadan oluşuyor. Taksim, İstanbul Lütfi Kırdar (İstanbul Kongre ve Sergi Sarayı) ve metro bağlantısına yakın konumda olan Crown Plaza Harbiye içinde 19 toplantı salonu, kapalı yüzme havuzu, geleneksel Türk hamamı, fin sauna gibi tesisler yer alıyor.