Ankara Beypazarı Tarihi ve Turistik Yerleri

     Ankara’ya bağlı Beypazarı ilçesinde keşfedilmeyi bekleyen bir sürü doğa harikası var. İnözü vadisi bunlardan biri. Buradaki vadi bir zamanlar Ankara’lı kaya tırmanışçılarının iştahını kabartsada çok çürük kaya yapısı sayesinde bu vadinin yıldızının parlamasını engelledi. Ankara’ya çok yakın olmasına rağmen hatta Beypazarı’nın dibinde olmasına rağmen birçok kimse bu vadiden habersiz. Sunduğu görsel zenginliğin yanında vadi çevresinde yapılabilecek bir çok aktivite var. Örneğin vadi dibinden nefis bir ırmak geçiyor ve ırmağın kenarında kamp yapılabilecek birçok düzgün alan mevcut. Kampçıların bu bölgeyi değerlendirmesini kesinlikle tavsiye ederim.


Hıdırlık Tepesi
Beypazarı’nı ziyaret edenlerin ilk uğrak yeri, şehrin tüm güzelliklerini bir arada görebildikleri Hıdırlık Tepesi’dir. İlçenin tüm bölgelerine hakim olan tepeden tarihi konakların ve doğal güzelliklerin ön plana çıktığı şehir dokusunu tüm ayrıntılarıyla seyredebilirsiniz.

Nasuh Paşa Hanı (Suluhan)
Çarşı içinde bulunan ve 17.y.y. başında ( Vakfiye tarihi 1613) yapıldığı kuvvetle muhtemel yapıdır.Suluhan klasik Osmanlı şehir içi hanları tarzında yapılmış, kareye yakın planda ve iki katlı bir handır. Sadrı Esba Nasuh Paşa tarafından yapıldığı tahmin edilmektedir. Üzerinde inşa tarihi ile kılıç resmi bulunan taş, hanı tamir ettiren zamanın Kaymakamı tarafında kırdırılarak diğer taşlarla beraber hükümet yolu inşaatında kullanılmıştır. Şimdi eski yazı ile yazılı kapı üstündeki kitabede hanı Kaymakam Hurşit Bey’in tamir ettirdiği yazılıdır.

Alaattin Sokak

Restorasyonu tamamlanmış ve hizmete açılmış bir çok Tarihi Konağı barındıran Alaattin Sokak; yöresel ürünlerin satıldığı stantların kurulduğu şehrin en gözde mekanı. Beypazarılı ev hanımlarının el emeği ürünleri tadarak alışverişinizi yaparken sohbet etme fırsatı da bulabilirsiniz.

Kültür Evi (Müze)

Nurettin Karaoğuz tarafından bağışlanan konak, 1996 yılından itibaren “Beypazarı Tarih ve Kültür Evi” olarak kullanılmaktadır. Beypazarı kültürünü yansıtan eserlerin, kıymetli madenlerin, antika eşyaların ve Beypazarı tarihine ışık tutan tarihi belgelerin sergilendiği Kültür Evi; görülmeye değer bir Beypazarı mirası.

Halk Evi
Restorasyonu tamamlandıktan seminerler ve çeşitli organizasyonlar için kullanılan Halk Evi; ilk açıldığı 1938 yılındaki amaçlara hizmet etmektedir. Hafta sonları siyah beyaz Beypazarı fotoğraflarının sergilendiği Halk Evi’ni mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü

Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü: Kaymakamlığımız Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı bünyesinde faaliyet gösteren atölyelerimizde, Halk Eğitim Merkezi işbirliği ile yöresel el sanatlarımız üretilmektedir. Atölyelerimizde üretilen Yöresel El Sanatlarımız, İlçe Halk Eğitim Merkez Binasında sergilenmekte olup, mutlaka gezip görülmesi gereken yerlerdendir.

Gümüş Mağazaları

Beypazarı’nın en önemli simgelerinden birisi olan Telkari Gümüş İşlemeciliği’nin birbirinden güzel el işi takılarını bulabileceğiniz gümüş mağazaları özellikle bayanların ilgi odağı. Belediye binasında bulunan Gümüşçüler Çarşısı’nın yanı sıra şehir merkezinde de bir çok gümüş mağazası bulabilirsiniz.